Czy wiesz, że nasze malownicze tereny kryją więcej tajemnic niż niejedna książka historyczna? Zapraszamy do odkrycia ciekawostek i zabawnych anegdot z przeszłości powiatu łobeskiego. Od legend o ukrytych skarbach po opowieści o lokalnych bohaterach – poznaj naszą historię w nieco lżejszym wydaniu! Przygotuj się na uśmiech i mnóstwo niespodzianek.
Lodowiec ze Skandynawii, przygotowawszy teren pod przyszły powiat łobeski, postanowił opuścić dolinę środkowej Regi, pozostawiając po sobie cieszące po dziś dzień oczy oczka wodne, jeziora i pagórki. Niebawem wprowadzą się tu pierwsi mieszkańcy…
na Ziemi Łobeskiej pojawiają się pierwsi Borkowie, którzy przez wieki będą władać tym terenem…
powstają pierwsze powiaty szlacheckie Pomorza, a wśród nich i Borkische Kreis…
wraz ze zlikwidowaniem w Prusach pańszczyzny powstaje powiat reski (Regenwalde) , czyli protoplasta dzisiejszego powiatu łobeskiego…
po wybudowaniu linii kolejowej ze Stargardu do Koszalina władze Prus postanawiają przenieść stolicę powiatu do Łobza, na pocieszenie dla mieszkańców Reska ów powiat nadal nosi nazwę reskiego…
powstaje Obwód Ławiczka (tak przez kilka miesięcy zwano Resko) z siedzibą na początku w Płotach (dziś w powiecie gryfickim), a następnie w Łobzie…
powiat łobeski w granicach ówczesnego województwa szczecińskiego składa się z 4 gmin: Łobza, Radowa Małego, Reska i Węgorzyna…
reforma administracyjna kładzie kres powiatom w PRL…
w Polsce reaktywowano powiaty, ale łobeskiego brak! Powoduje to wielkie wzburzenie wśród mieszkańców Ziemi Łobeskiej, którzy postanawiają aktywnie walczyć o swój własny powiat…
1 stycznia powstaje po raz kolejny powiat łobeski!
serdecznie zapraszamy
czyli, najznamienitsi mieszkańcy powiatu łobeskiego na przestrzeni dziejów
ur. ok. 1360, zm. ok. 1426 rycerz, poseł i rozbójnik ze Strzmieli, który przez porwanie i uwięzienie w Złocieńcu księcia geldryjskiego Wilhelma, napad na komtura Johanna Muelheima, oraz posłowanie królowi Erykowi Pomorskiemu, stał się słynny w XIV w. Europie
urodziła się w 1548 w Strzmielach, zm. 19 sierpnia 1620 w Szczecinie - szlachcianka, ścięta i spalona na stosie jako czarownica.
niemiecki agronom, naukowiec i przemysłowiec. Pionier badań nad stosowaniem nawozów sztucznych.
w 1447 włascicielka wsi Dobrzyca
od 1338 roku pierwszy właściciel zamku w Dobrej. Zamek rozbudowywany przez 530 lat stał się najsilniejszą i najobszerniejszą fortecą księstwa pomorskiego
urodzony w 1843 w Starogardzie niemiecki inżynier i założyciel firmy Stettiner Electricitäts-Werke. Opatentował Kuhlo-kabel.
serdecznie zapraszamy
copyright © 2024 RWF - Resko Web Factory.
All Rights Reserved